Légzés-diagnosztika

Légzés-diagnosztika-IV_.jpg

Légzésfunkciós vizsgálat

A tüdőfunkció mérése egyszerű, fájdalommentes vizsgálat. Egy kabinban ülve, szűrővel ellátott csutorán keresztül kell lélegeznie a szakember instrukcióinak megfelelően.
Az eszköz méri a belélegzett és kilélegzett levegő térfogatát, valamint az áramlási sebességet. A modern szoftverrel ellátott eszköz a mért értékeket összehasonlítja az Ön korának és testalkatának megfelelő értékekkel és ezt százalékos arányban kijelzi. A teljes légzési ciklus alatt végzett méréssel számos légzőszervi betegség diagnosztizálható. A kontroll vizsgálatok során elvégzett mérésekkel a kezelés hatékonysága nyomon követhető.

Légzőizomzat erejének mérése (MIP)

A légzési nehézséget nem csak a tüdő, vagy a szív betegségei okozhatják. A légzőizomzat (főként a rekeszizom) gyengesége is állhat a háttérben. A vizsgálat egyszerűen elvégezhető egy mérőeszközzel szájcsutorán keresztül, a belégzés erejét jelző negatív nyomás mérésével. A mért értéket az eszköz összehasonlítja az Ön korának és testalkatának megfelelő normál értékekkel és egy 6 fokozatú skálán jelzi ki az eredményt.

Testpletizmográfia

A tüdőfunkció mérése egyszerű, fájdalommentes vizsgálat. Egy kabinban ülve, szűrővel ellátott csutorán keresztül kell lélegeznie a szakember instrukcióinak megfelelően. Az egyszerű légzésfunkció mérésnél komplexebb vizsgálat. A légzésfunkció paraméterei mellett méri a tüdő teljes térfogatát is (azt a levegőmennyiséget is méri, ami a kilégzés végén bent marad a tüdőben - reziduális levegő, légcsapdák. Ez a mennyiség tüdőtágulás esetén jelentős lehet. A páciens úgy érzékeli, hogy nem tud elég nagy levegőt venni, pedig a problémát az jelenti, hogy nem tudja teljesen kifújni).

A térfogatok mellett a tüdő rugalmasságát és az áramlási ellenállást is pontosan mérhetjük. Hörgőszűkület, asztma, COPD esetén az áramlási ellenállás megnő. Tüdőfibrózis esetén a tüdő rugalmassága csökken, a tüdő merevebbé válik, ami ezzel a vizsgálattal mérhető.

A vizsgálat zárt kabinban történik. A bezártság érzés elkerülése érdekében a kabin teljesen átlátszó. A vizsgálat alatt a páciens szájcsutorán keresztül aprókat lélegzik folyamatosan. Ez alatt átmenetileg néhány másodpercig a levegő útját elzárjuk, de az apró légzőmozgásokat tovább végzi a páciens. A nyomás és térfogatváltozás mértékéből következtetünk a tüdő és légutak állapotára.

 

Diffúziós kapacitás mérés

A tüdőben történő gázcsere (oxigén felvétel és széndioxid leadás) hatékonyságát méri. A legérzékenyebb vizsgálati módszer a kezdődő tüdőbetegségek kimutatására pl. a tüdőfibrózisok súlyosságának követésére. Nyitott kabin ajtó mellett végzett speciális vizsgálat. Egy speciális gázkeverék belélegzése után néhány másodpercig kell visszatartani a lélegzetet, majd a kilélegzett gázkeverék összetételéből lehet következtetni a gázcsere hatékonyságára. Nagyon korán jelzi azt, ha a tüdők oxigén felvevő képessége zavart szenved.


piCO-mérés

A kilélegzett levegő szénmonoxid tartalmát mérő eljárás. Magas szintje a szervek oxigénellátottságát veszélyezteti annak ellenére, hogy az oxigén szaturáció mérés ilyenkor többnyire normál értéket mutat. 
Jellemzően magas értékeket mérünk dohányosoknál és nagy légszennyezettség esetén. A kóros értékek a szervezetben hosszan kimutathatóak, a felezési idő 12 óra. Különösen fontos a normál tartomány megőrzése várandósság esetén, és a tervezett gyermekvállaláskor.

 

Pulzoximetria

A pulzusszám és véroxigén szint meghatározására szolgáló egyszerű, fájdalmatlan és  gyors vizsgálat.

 

Tüdőszűrés CT-vizsgálattal (LDCT)

A tüdőről vékonyrétegű (1,25mm) metszeti képek készülnek, így ezzel a vizsgálattal a röntgen felvételeken nem látható gócok is felismerhetőek. A képsorozat egy speciális, alacsony sugárdózisú technikával készül, ami testalkattól függően kb. 1-1,5 mSv. (Összehasonlításképpen: egy embert érő éves háttérsugárzás: kb. 2,4 mSv)

Kinek ajánlott a CT vizsgálat?

  • a tüdőrák szempontjából magas kockázattal rendelkezőknek (35 év felettiek, dohányosok, akiknek a családjában tüdőrákos betegség fordult elő)
  • fokozott porártalom esetén, légszennyezett környezetben élőknél
  • post-COVID betegségben szenvedőknek

Milyen gyakran ajánlott a vizsgálat?

Tünetmentes szűrésre évente egy alkalommal ajánlott.

 

A vizsgálat lehetőségéről érdeklődjön szakorvosánál, aki szükség esetén beutalót állít ki, vagy javaslatot tesz komplexebb vizsgálatra (kontrasztanyagos vizsgálat, PET-CT). 
Megjegyzés: a vizsgálat partnerintézményben történik!