1843-ban Feliks Boczkowski lengyel orvos figyelt fel arra, hogy a sóbányák munkásai, más bányászoktól eltérően, nem szenvednek légzőszervi betegségekben. Munkájával elsőként bizonyította be a száraz só aeroszolban gazdag mikroklíma egészségre gyakorolt pozitív hatásait. Ezt követően hozták létre az első földalatti kezelőcentrumot a lengyelországi Wieliczkában , különösen az asztma kezelésére.
A sóterápia - más néven haloterápia - lényege, hogy a belélegzett száraz, csupán mikronnyi méretű sószemcsék rátapadnak a légutakban, hörgőkben található szennyeződésekre és mikroorganizmusokra, utóbbiakat dehidratálva (elvonva tőlük a vizet) elpusztítják azokat. A nyálkahártyán megtapadt só ozmotikus hatása miatt nem csak a mikroorganizmusokat dehidratálja, hanem vizet vonzva magához fellazítja és elfolyósítja a váladékot, így könnyebbé és gyorsabbá teszi a nyák kiürülését a légutakból. Támogatja az öntisztulási folyamatokat is, ezzel a kórokozók, allergiát kiváltó anyagok és egyéb szennyező anyagok is távoznak.
Érdemes még tudni, hogy
Az 5 µ alatti sószemcsék a kishörgőkbe is bejutva nyákoldó, vírus- és baktériumölő, izomgörcsoldó és gyulladáscsökkentő hatást fejtenek ki az alsóbb légutakban is. Az eljárás hatékonysága függ a páratartalomtól, az egységnyi légtérre jutó hatóanyag (só) mennyiségétől, az elektromos töltöttség fokától, a huzatmentességtől.
A száraz sóterápia alkalmazásában a mesterségesen létrehozott sószoba levegőjébe egy készülék (speciális sógenerátor) különböző intenzitású programok segítségével beporlasztja a mikroszkopikus méretűre őrölt sórészecskéket. A sószoba levegőjének sókoncentrációja előkészítést követően eléri a kívánt értéket és a kezelés alatt közel állandó marad. A beporlasztott só rendkívül száraz, így dehidratációs képessége maximális.
A légúti szennyeződéseket végül a beteg jellemzően vagy felköhögi, vagy a véráram segítségével elhagyják a szervezetet. A folyamat rendszeres ismétlése során a légutak kitisztulnak, az immunrendszer által természetes reakcióként létrehozott gyulladás csökken.
Figyelem! Akut, lázas megbetegedések fennállásakor a sóterápia nem vehető igénybe.